• Ereğli Caddesi No:49/2 Siteler
    Altındağ ANKARA / TÜRKİYE
  • +90 (312) 376 95 20
    camisanat@gmail.com
Ahşap Sanat

Hakkımızda

Ahşap Sanat Mobilya İnşaat Yapı Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi

3 Kuşaktırahşap işleri sektöründe hizmet vermekteyiz.

Babamızın öncülüğünde kurulan şirketimizde uzmanlık alanlarımız ahşap kapı, ahşap pencere, ahşap işlemeli ev, ofis ve villa alanlardı. Biz oğulları olarak 1999 yılından bu yana cami mobilya sektöründe hizmet vermekteyiz.

1997 yılında önce birkaç cami işleri yaptık. Şirket kurucumuzun yaptığı araştırmalar sonucunda Osmanlıya ve Selçukluya dayalı ahşap sanatlarının olduğunu ve Osmanlının ahşap işini Selçukludan öğrendiği bilgisine ulaşmış. Şirket kurucumuz daha da eskiye giderek 1071 Malazgirt savaşında 60 bin şehit veren Selçuklu ordusunun generallerinin mezar taşlarında kündekari motiflerini işlediği bilgisine ulaşmıştır. Kurucumuz bu bilgilerle yetinmeyip 1997 yılında Özbekistan’a gidip 2 yıla yakın bir süre Özbekistan’da Özbek ahşap ustalarıyla bir arada bulunup Sanatın nerden doğduğunu ve nerelere dağıldığı bilgisine ulaşmıştır.

Kündekari sanatının yanında, Türk İslam ahşap oyma sanatı diye bir sanatın da var olduğunu görmüş ve firma yetkilimiz bu sanatı öğrenmiştir ve çalışmalarımızda bu bilgi birikimini kullanarak ahşap cami mobilyaları yapmaktadır.

NOT:

Osmanlı camilerde ahşap oyma sanatını ermeni ustalara yaptırmasından dolayı; oyma motiflerinin içlerine Hristiyan sembolleri yapmışlardır, bakıldığında göze hoş gelen bu motifler ve semboller kiliselere yapılmış oymalarla aynı benzerlikleri göstermektedir.

Günümüzde cami ahşap işi yapan kişilerin yetersiz bilgiye sahip olmalarından dolayı Hristiyan sentezli figür motif desenleri kullanmaktadırlar rumi ve barok gibi isimler söyleniyor. Bizim unutulmuş ahşap Türk İslam sanatımız var. Bu konuda sayın müşterilerimiz küçük bir araştırma yaparak camilerimiz için kendi kültürümüze uygun motiflerin bulunduğu öğrenebilirler.

Ürünlerimizle ilgili teklif almak için teklif formumuzu doldurun